تماس با ما

نوشته های جدید

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید

تازه ترین نظرات

کنترل سریع خشم لحظه ای

موضوع جلسه ۷۱۲چهارشنبه : ۱۳/۱۰/ ۱۳۹۶                         

الحَمْدُ للهِ ربِّ العَالَمِینَ، أَمَرَ عِبَادَهُ بِالتَّسَلُّحِ بِالعِلْمِ، والتَّخَلُّقِ بِخُلُقِ الحِلْمِ، والعَیْشِ فِی ظِلالِ الأَمْنِ والسِّلْمِ،

وَأَشهَدُ أَنْ لاَ إِلهَ إلاَّ اللهُ وَحدَهُ لاَ شَرِیکَ لَهُ ، ” وَأَشْهَدُ أَنَّ سَیِّدَنَا مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ ،    

اللَّهُمَّ صَلِّ وَسَلِّمْ وَبَارِکْ عَلَیهِ وَعَلَى آلِهِ وَصَحْبِهِ أَجْمَعِینَ،وَمَنْ تَبِعَهُمْ وَأَحْسَنَ إِلَى یَوْمِ الدِّینِ.

 

بسیاری از ما در زندگی شخصی خود خشم لحظه ای را تجربه کرده ایم مانند زمانی که به هنگام رانندگی، راننده مقابل به یک باره جلو خودرو ما می پیچد و ما برای نشان دادن خشم و عصبانیت خود دست خود را محکم روی بوق می گذاریم!

 خشم لحظه ای در خانه بسیاری از خانواده ها نیز حضور دارد و حتی یکی از اعضای اصلی آن شده است. وقتی فرزند خانواده ناخواسته بطری آب را وسط سفره می اندازد، وقتی کلید درب منزل را فراموش می کنیم و پشت در بسته می مانیم و 

همه جزو شرایطی است که در آن، گاه به یک باره خشمگین می شویم و سر دیگران فریاد می کشیم.

اما چطور می توان این خشم لحظه ای را مهار کرد؟

عصبانیت مان را توجیه نکنیم وقتی عصبی هستیم، فکرمان خیلی مبالغه آمیز و بیش از حد هیجانی    می شود.

جایگزین کردن این افکار با افکار منطقی را تمرین کنیم.

مثلاً: به جای این که به خودمان بگوییم «وای چقدر وحشتناک است، غیرقابل تحمل است، همه چیز خراب شده است و هیچکس به فکر نیست»، بگوییم «بسیار ناامید کننده است اما برای همه ممکن است این اتفاق پیش بیاید، عصبانی شدن من چیزی را درست نمی کند، باید به فکر راه حل بود.»

وقتی با خودمان یا یک فرد دیگری حرف می زنیم مراقب کاربرد لغاتی مثل «هرگز» یا «همیشه» باشیم به کار بردن جملاتی مثل «هرگز شرایط درست نمی شود» یا «من همیشه مورد ظلم واقع می شوم» باعث می‌شود احساس کنیم که عصبانیت ما توجیه شده و فکر کنیم که هیچ راهی برای حل مشکل مان وجود ندارد.

همچنین باعث فراری دادن یا تحقیر افرادی می شویم که احتمالاً تمایل دارند برای یافتن راه حل به ما کمک کنند.

به خودمان یادآوری کنیم که عصبانی شدن چیزی را درست نمی کند و به وسیله آن احساس بهتری پیدا نخواهیم کرد حتی ممکن است بدتر هم بشویم.

با همه نجنگیم طبیعی است که وقتی مورد انتقاد هستیم از خودمان دفاع کنیم ولی نجنگیم.

در عوض به علت گفته شدن آن کلمات گوش کنیم.

پیامی که فرد می خواهد بدهد ممکن است نادیده گرفته شود و مشخص نشود.

ممکن است لازم باشد خیلی صبر کنیم و به زمانی برای تنفس احتیاج داشته باشیم ولی اجازه ندهیم که عصبانیت باعث شود کنترل بحث را از دست بدهیم.

با خونسردی می توانیم از خراب شدن اوضاع جلوگیری کنیم.

امام احمد و ابوداود از ابوذر﴿رَضِیَ اللهُ عَنْهُ،روایت کرده اند که حضرت رسول﴿صَلَّی اللهُ عَلَیهِ وَسَلَّمفرمود:   إِذَا غَضِبَ أَحَدُکُمْ وَهُوَ قَائِمٌ ، فَلْیَجْلِسْ ، فَإِنْ ذَهَبَ عَنْهُ الْغَضَبُ ، وَإِلاَّ فَلْیَضْطَجِعْ!.اگر یکی از شما خشم گرفت، در حالی که ایستاده بود ، بنشیند؛ اگر خشم او برطرف شد که هیچ ، و گرنه به پهلو بخوابد. ﴿ [حکم الالبانى] : صحیح، المشکاه (۵۱۱۴) ﴾

امام احمداز ابن عباسروایت کرده است که حضرت محمد﴿صَلَّی اللهُ عَلَیهِ وَسَلَّم﴾  فرمود:

«إِذَا غَضِبَ أَحَدُکُمْ، فَلْیَسْکُتْ، قَالَهَا ثَلَاثًا»! هرگاه یکی از شما خشمگین شد پس خاموش شود، و این جمله را سه بار تکرار فرمود.

 

 امام احمد و ابوداود از روایت «عروَهِ بنِ محمَّد السَعدی» آورده اند که مردی او را خشمگین کرد و او بلند شد وضو گرفت و گفت: پدرم به من گفت که پدرش روایت نمود که پیغمبر﴿صَلَّی اللهُ عَلَیهِ وَسَلَّم﴾ فرمود: خشم از شیطان است و شیطان از آتش است و آتش با آب خاموش می‌شود، پس هرگاه یکی از شما خشمگین شد وضو بگیرد.

مزیت این کار این است که وقفه ایجاد می شود تا ما آرام شویم و همچنین به طرف مقابل نیز فرصت می دهیم تا حرف یا اشتباه یا حرکت خود را جبران یا طرف سوم برای آرام کردن محیط کمک کند.

اگر شاهد ناعدالتی یا ظلمی بوده ایم و از وقوع آن خشمگین و عصبانی هستیم، اجازه ندهیم این احساس عصبانیت مدام در ما بزرگ و بزرگ تر شود و به احساس کینه تبدیل شود چرا که بیشتر از همه خودمان آسیب خواهیم دید.تمام موقعیت ها را به همان بی عدالتی تعمیم ندهیم و فکر نکنیم همه دنیا بسیج شده اند که حق ما را نابود کنند.

برخورد با بی عدالتی ها را به مراجع قانونی بسپاریم و خودمان سعی کنیم با بخشیدن آرامش پیدا کنیم، مسلماً با عصبانیت ما چیزی حل نخواهد شد.

بسیار غیرمنطقی است که انتظار داشته باشیم همه، در تمام شرایط طبق خواسته های ما عمل کنند.

نفس عمیق بکشیم اگر در یک موقعیت تنش زا قرار گرفته باشیم متوجه شده ایم که به طور سطحی نفس می کشیم، این نفس کشیدن های سطحی ناشی از استرس است که در آخر به عصبانیت ما هم منجر می شوند.

اگر یاد بگیریم نفس عمیق بکشیم (با دیافراگم نفس کشیدن) اضطراب عمومی را از خود دور         می کنیم، فشار خونمان پایین می آید و ضربان قلب مان منظم می شود.از آن محیط فاصله بگیریم، چشمان مان را ببندیم و نفس عمیق بکشیم، سعی کنیم صدای تنفس مان را در حال دَم و بازدَم بشنویم، ذهن خود را ببندیم، اجازه ندهیم هیچ صدای دیگری را غیر از تنفس مان بشنویم، نفس های آرام و عمیق بکشیم، ضربان قلب مان آرام تر می شود و عصبانیت فروکش می کند.

قبل از پاسخ دادن فکر کنیم افراد عصبی اغلب با شتاب نتیجه می گیرند و برخی از این نتیجه گیری ها می تواند کاملاً نادرست باشد، اگر ما در یک بحث پرهیجان حضور داریم، اولین کاری که باید انجام دهیم این است که سرعت پاسخ دادن خود را کم کنیم و به پاسخ هایی که می خواهیم بدهیم خوب فکر کنیم. هرچیزی که به فکرمان می رسد را به زبان نیاوریم بلکه صبر کنیم و در مورد آنچه که می خواهیم بگوییم خوب فکر کنیم.

در همان موقع به حرف های طرف مقابل هم به دقت گوش کنیم و قبل از پاسخ گفتن، به خودمان

فرصت فکر کردن بدهیم.

با آرزوی موفقیت برای همه مومنین

 

منتظر نظرات خوبتون هستیم

منبع:نیک صالحی – خلاصه نویسی و تغییرات در متن احمددانایی فر

Osvehbook95@gmail.com – osvehbook.com– osvehbook.blogfa.com

کانال دنیای دانایی و دانش در تلگرام @osvehbook کانال بخوان @bookosveh

حروفچــینی: ضیاء الدین و سُمَیه   (بندر خمیر: ۱۰/۱۹/ ۱۳۹۶ )

 

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “کنترل سریع خشم لحظه ای”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 7