تماس با ما

نوشته های جدید

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید

تازه ترین نظرات

چگونه خشم بر خشم خود مسلط شویم؟

موضوع جلسه ۷۰۸–چهارشنبه : ۹/۱۵/ ۱۳۹۶

الحَمْدُ للهِ ربِّ العَالَمِینَ، أَمَرَ عِبَادَهُ بِالتَّسَلُّحِ بِالعِلْمِ، والتَّخَلُّقِ بِخُلُقِ الحِلْمِ، والعَیْشِ فِی ظِلالِ الأَمْنِ والسِّلْمِ، وَأَشهَدُ أَنْ لاَ إِلهَ إلاَّ اللهُ وَحدَهُ لاَ شَرِیکَ لَهُ ، ” وَأَشْهَدُ أَنَّ سَیِّدَنَا مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ ،اللَّهُمَّ صَلِّ وَسَلِّمْ وَبَارِکْ عَلَیهِ وَعَلَى آلِهِ وَصَحْبِهِ أَجْمَعِینَ،وَمَنْ تَبِعَهُمْ وَأَحْسَنَ إِلَى یَوْمِ الدِّینِ.

 

قَالَ النَبِیِّ ﴿صَلَّى الله عَلَیهِ وَسَلَّم﴾:“لَیْسَ الشَّدِیدُ بِالصُّرَعَهِ إِنَّمَا الشَّدِیدُ الَّذِی یَمْلِکُ نَفسَهُ عِندَ الغَضَب”صحیح البخاری – الرقاق(۶۱۱۴) صحیح مسلم – الزکاه (۱۰۳۱)سنن الترمذی – الزهد (۲۳۹۱) سنن النسائی – آداب القضاه (۵۳۸۰) مسند أحمد – باقی مسند المکثرین (۲/۴۳۹)

رسول الله﴿صَلَّى الله عَلَیهِ وَسَلَّم﴾می فرمایند: قوت و پهلوانی به کشتی گیری نیست! بلکه پهلوان واقعی کسی است که در هنگام خشم بر خود مسلط باشد.

 

عصبانیت احساسی است که بدون شک تمام افراد در زندگی خود آن را تجربه خواهند کرد. یک احساس طبیعی که بیانگر سلامتی هر فرد است ولی اگر آن را تحت کنترل نگیرید، آنگاه عصبانیت است که شما را تحت کنترل می گیرد و باعث نتایج ویرانگر و بعضاً غیرقابل جبران خواهد شد.

بسیاری از دوستیها، روابط خانوادگی، کاری و … تحت تاثیر عدم توانایی فرد در کنترل عصبانیت و بروز بی احترامی ناخواسته، به سمت ویرانی کشیده می شوند. هیچکس فردی را که در اکثر اوقات عصبانی است را دوست ندارد و به عنوان همنشین خود انتخاب نخواهد کرد. اما راهکارهایی برای کنترل عصبانیت وجود دارد تا با استفاده از این تکنیکها، بتوانید از این احساس به شیوه درست استفاده کنید.

تا حالا شده سر موضوعی عصبانی شوید و به قول معروف همه چیز را به هم بزنید؟!

در آن حالت چه کار کرده اید؟غیر از این است که در اکثر مواقع در چنین شرایطی عملی را انجام داده ایم که بعداً از کار خودمان پشیمان شده ایم؟!

بر آن شدیم تا ببینیم چگونه می توانیم بر این قوه ی غضب خود کنترلی داشته و آن را مهار کنیم؟

با ما همراه باشید…

﴿۱﴾ مصاحبت با افراد بردبار و خوش اخلاق

با افراد خوش اخلاق رفیق شویم. با کسانی رفیق نشویم که آنها سریعاً به خشم می آیند. با آدم ‌های حلیم رفیق شویم. از صحنه‌ هایی که عصبانیت را تحریک می ‌کند، دوری کنیم. گاهی آدم چنان صحنه ‌هایی می ‌بیند که عصبانیتش تشدید می ‌شود.

مطالعه حال افراد بزرگ … ببینیم بزرگان ما چه کردند؟

به پیامبری گفتند: «…إِنَّا لَنَرَاکَ فِی ضَلَالٍ…»﴿ اعراف/۶۰﴾ تو در ضلالت و انحراف هستی.

فرمود: «…لَیسَ بِی ضَلَالَهٌ…»﴿ اعراف/۶۱﴾ من در ضلالت و گمراهی نیستم.

به یکی دیگر از پیامبران گفتند: «…إِنَّا لَنَرَاکَ فِی سَفَاهَهٍ…»﴿ اعراف/۶۶﴾تو نادان هستی.

فرمود: «…لَیسَ بِی سَفَاهَهٌ…»﴿ اعراف/۶۷﴾ نه! من نادان نیستم.

رفاقت با آدم‌ های حلیم و بردبار به آدم حلم و صبوری می‌ دهد.

 

﴿۲﴾وقفه ایجاد نموده و سپس موقعیت خود را تغییر دهید

شمردن تا ۱۰ تنها برای کودکان و بچه ها نیست! هنگامی که در شرایطی قرار می گیرید که از چیزی عصبانی می شوید با شمردن آهسته از یک تا ده وقفه زمانی ایجاد کنید. اینکار باعث می شود تا احساس خشم اولیه تاحدودی فروکش کند. بعد از این وقفه اگر لازم بود از جایی که عصبانی شدی، بلند شو و جای دیگری برو. جایت را عوض کن. از آب سرد استفاده کن. تا بر اعصاب خود مسلط شوید.توجه کنیم که اگر این عصبانیت را فروکش کنیم، خدا چه پاداشی به ما می‌ دهد: «لا تَغضَب وَلَکَ الجَنه»﴿ صحیح الجامع / ۷۳۷۴﴾ خشمگین مشو، تا در عوض بهشت را پاداش بگیری!.

 

﴿۳﴾توجه به آثار عفو و بخشش دیگران.

توجه داشته باشیم که احتیاج ما به عفو در قیامت از احتیاج انسان به عفو ما بیشتر است.

اگر امروز کسی مرا عصبانی کرده است، من او را ببخشم. حالا این شخص چقدر به بخشش من نیاز دارد؟ مگر من در قیامت نیازم به بخشش خدا بیش از نیاز ایشان به بخشش من است. این شخص مرا عصبانی کرده، و من از دستش عصبانی هستم و می توانم فریاد بزنم ولی اگر این عصبانیت را فروکش کنم، خداوند در روز قیامت غضبش را از من بر خواهد داشت ان شاء لله…

… وَالْکَاظِمِینَ الْغَیْظَ وَالْعَافِینَ عَنِ النَّاسِ وَاللّهُ یُحِبُّ الْمُحْسِنِینَ ﴿۱۳۴آل عمران﴾                                    و خشم خود را فرو مى‏برند و از مردم در مى‏گذرند و خداوند نکوکاران را دوست دارد.

البته نباید فراموش شود که غضب مثبت هم داریم

یادمان باشد که همه ی غضب ها هم بد نیستند و غضب مثبت هم داریم.

معنای بحث ما این نیست که هرکس غضب کرد بد است. بعضی جاها باید غضب کنیم.

وقتی حضرت موسی﴿عَلَیه السَّلام﴾از کوه طور آمد و دید مردم شروع به مجسمه پرستی کرده اند، عصبانی شد و«…وَأَخَذَ بِرَأْسِ أَخِیهِ یَجُرُّهُ …»﴿۱۵۰اعراف﴾ موهای سر برادرش را گرفت و کشید و گفت: چرا گذاشتی اینها بت پرست شوند؟ گفت: هرچه گفتم، گوش ندادند. (غضب مثبت!) گفت:

این گوساله طلایی را آتش می ‌زنم و خاکسترش را بر باد می‌ دهم و بر دریا می ‌ریزم. (غضب مثبت)

اگر کسی منکَری انجام می‌ دهد، می‌ توانی با زبان جلویش را بگیر، نمی ‌توانی با عمل و قدرت جلوش را بگیر. اگر نه عملی داری و نه رویت می ‌شود زبانی حرف بزنی، حد اقل قیافه‌ ات را در هم بکش و به او لبخند نزن.

حضرت ابراهیم ﴿عَلَیه السَّلام﴾گفت: « … وَتَاللَّهِ لَأَکِیدَنَّ أَصْنَامَکُم …»﴿ انبیاء/۵۷﴾  به خدا قسم بت ‌های شما را ریز ریز می‌ کنم. به خدا قسم برای بت ‌های شما نقشه می‌کشم. (غضب مثبت!)

قرآن کریم در وصف صحابه پیامبر﴿صَلَّى الله عَلَیهِ وَسَلَّم﴾ می‌ فرماید:«…أَشِدَّاء عَلَى الْکُفَّارِ…»﴿ فتح/۲۹﴾ آنها بر کفار سختگیر اند. (غضب مثبت است). قرآن می‌گوید: «… وَاغْلُظْ عَلَیْهِمْ …»﴿ توبه/۷۳﴾ برآنها سخت بگیر!.

خود خدا می‌گوید: «تَبَّتْ یَدَا أَبِی لَهَبٍ وَتَبَّ»﴿ مسد/۱﴾ بریده باد دست ابولهب! این غضب است. «…قَاتَلَهُمُ اللَّـهُ…» ﴿ توبه/۳۰﴾ خدا آنان را بکشد.

 

﴿۴﴾ کمی ورزش کنید

در برخی شرایط که نمیتوانید عصبانیت خود را کنترل کنید و اصطلاحاً جوش آورده اید میتوانید کمی ورزش کنید. چند حرکت ساده ورزشی باعث فعال شدن زنجیره فرآیندهای شیمیایی در بدن شما خواهد شد و همین امر به شما کمک می کند تا از شرایط تنش زا دور شوید و کنترل اعصاب خود را در دست بگیرید. ورزش کردن میتواند حتی یک پیاده روی و قدم زدن ساده باشد، ولی نتیجه آن بسیار برای شما مفید خواهد بود.

 

﴿۵﴾ در پی راه چاره باشید

به جای اینکه بر روی عاملی که شما را عصبانی کرده است تمرکز کنید، بر روی راه حل آن اندیشه کنید. آیا فرزند شما اتاق خود را تمیز نگاه نمی دارد و این مساله شما را عصبانی می کند؟ خیلی راحت در اتاق را ببندید و سر فرصت و با آرامش با او صحبت کنید. آیا شریک زندگی شما شب برای شام دیر می کند؟ می توانید ساعت شام خوردن را تغییر دهید و یا اینکه چند شب در هفته را تنها غذا بخورید. به خاطر داشته باشید که عصبانیت اگر چیزی را بدتر نکند، بهتر نخواهد کرد، پس سعی کنید منطقی باشید.

از خدا بخواهیم تا به ما توفیق بدهد قوّه ی خود را در مسیر درست آن استفاده نماییم. ان شاء لله…

با آرزوی موفقیت برای همه مومنین.

 

منبع: اینترنت

خلاصه نویسی و تغییرات در متن احمددانایی فر

Osvehbook95@gmail.com – osvehbook.com- osvehbook.blogfa.com

کانال دنیای دانایی و دانش در تلگرام @osvehbook کانال بخوان @bookosveh

حروفچــینی: ضیاء الدین و سُمَیه   (بندر خمیر: ۱۳۹۶/۹/۱۴)

 

 

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “چگونه خشم بر خشم خود مسلط شویم؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

47 − 37 =