تماس با ما

نوشته های جدید

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید

تازه ترین نظرات

توصیه‌هایی برای سفرهای نوروزی

موضوع جلسه ۷۲۳چهارشنبه : ۱/۱/ ۱۳۹۷  (دومین جلسه از چهار جلسه تعطیلات تا شروع دوباره در چهارشنبه ۲۲فروردین ۹۷)

توصیه‌هایی برای سفرهای نوروزی

 

الحَمْدُ للهِ خَالِقِ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ،مُدَبِّرِ الأَمْرِ الحَکِیمِ العَلِیمِ،خَلَقَ الإِنْسَانَ وَسَخَّرَ لَهُ جَمِیعَ مَخْلُوقَاتِهِ، وَأَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَ شَرِیکَ لَهُ، وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُ اللهِ وَرَسُولُهُ، صَلَّى الله عَلَیهِ وَسَلَّم- وَعَلَى آلِهِ وَصَحْبِهِ وَالتَّابِعینَ لَهُمْ بِإِحْسَانٍ إِلَى یَوْمِ الدِّینِ.

 

۱- توصیه می شود مسافران و گردشگران پیش از شروع سفر از محل اقامت خود مطمئن شوند و آن را از قبل رزرو کنند.

۲-از چادر زدن و بازی کردن در کنار جاده و محل هایی که احتمال ریزش کوه وجود دارد و همچنین از همراه بردن سیلندرهای گاز پیک نیکی در خودرو، قطار و اتوبوس خودداری کنید.

۳- قبل از انجام سفر نسبت به شرایط مقصد از هر نظر اطلاعات کافی کسب کنید، این اطلاعات در سفرهای داخلی و خارجی شامل شرایط آب و هوایی، مقررات گمرکی، نیروهای خدماتی، انتظامی، بهداشتی و سایر امکانات است.

۴- برای انتخاب مقصد و شرایط مسافرت از مشورت کارکنان مجرب و صدیق دفاتر خدمات مسافرتی معتبر و مدیران مراکز اقامتی که دارای مجوز رسمی هستند بهره مند شوید.

۵- در صورتی که با وسایل نقلیه عمومی مانند قطار، هواپیما، اتوبوس و یا کشتی مسافرت می کنید حتماً بلیط رفت و برگشت تهیه کنید.

۶- برای خرید بلیط، دریافت ویزا، خرید تور در داخل و خارج از کشور به دفاتر هوایی و مسافرتی مجاز مراجعه کرده و از مراجعه به واسطه خودداری کنید، به خاطر داشته باشید که حضور واسطه باعث عدم انتقال اطلاعات صحیح و کامل در نهایت گران تر شدن خدمات ارائه شده خواهد شد.

۷- طبق دستورالعمل سازمان میراث فرهنگی، نرخ گشت های داخلی و خارجی براساس نوع خدمات و توافق فی مابین مسافر و دفتر اعمال می شود و شایسته است مسافران پس از کسب اطلاعات کامل و با درنظر گرفتن تمامی جوانب نسبت به انتخاب خود اقدام کنند.

۸- نظر به این که اکثر هتل های معتبر دارای سایت اینترنتی می باشند توصیه می شود در صورت امکان با مراجعه به سایت های مربوط اطلاعات کافی از امکانات و خدمات هتل یا مراکز اقامتی مورد نظر کسب کنید.

۹- به هنگام ترک محل اقامت مدارک شناسایی شخصی و شماره تلفن و آدرس محل اقامت یا هتل را همراه داشته باشید.

۱۰- مشخصات خود را علاوه بر روی چمدان در محل مناسبی در داخل چمدان نیز بچسبانید.

۱۱- چنانچه قصد سفر با اتومبیل شخصی دارید، اتومبیل خود را قبل از سفر از نظر فنی و ایمنی تحت معاینه دقیق قرار دهید.

۱۲- در سفرهای زمینی داخلی برای صرف غذا توصیه می شود از رستوران های بین راهی دارای مجوز استفاده کنید.

۱۳-  توصیه می شود از اقامت در منازل شخصی افراد بیگانه که بیشتر از نظر بهداشتی و سایر امور ایمنی در وضعیت مطلوبی نیست خودداری کنید و تنها از منازل استیجاری دارای مجوز استفاده کنید.

۱۴-  از مشارکت در حمل اثاثیه و چمدان افرادی که نمی شناسید خودداری کند.

۱۵-  به اشخاص بدون یونیفورم و کارت شناسایی در فرودگاه ها و ترمینال ها و سایر اماکن که در ظاهر به قصد کمک یا کنترل مدارک و در باطن با نیت دیگری به شما نزدیک می شوند اعتماد نکرده و از ارایه وسایل همراه خود به خصوص گذرنامه و مدارک شخصی جدا خودداری کنید.

 

توصیه های غذایی

مؤسسه سلامت و بهبود تغذیه کشور نیز توصیه هایی به مسافران نوروزی دارد که از آن جمله پرهیز از مصرف تخم مرغ، سوسیس و کالباس در طول سفر است.

۱- این مؤسسه پیشنهاد داد که مسافران نوروزی برای پیشگیری از مسمومیت و تب شدید، تخم مرغ، سوسیس و کالباس را که حدود ۱۲ ساعت در هوای آزاد و خارج یخچال نگه داشته شده است، مصرف نکنند.

۲- مصرف مواد غذایی مانند سالاد الویه، همبرگر، کباب کوبیده و پیاز در اماکن عمومی خطرزاست به نحوی که مسمومیت های غذایی در کودکان می تواند با خطر مرگ همراه باشد.

۳- مصرف آب سالم و نوشیدنی های سالم بدون گاز به ویژه دوغ شیوه مناسبی برای حفظ سلامت در مسافرت های نوروزی است.

۴- میوه ها و سبزیجاتی مانند هویج، گوجه فرنگی و ساقه کرفس در طول مسافرت بهترین میان وعده است زیرا این مواد حاوی آب، املاح و ویتامین های مورد نیاز بدن هستند.

 

توصیه های رانندگی

اداره راهنمایی و رانندگی نیز از فرصت مانده به تعطیلات استفاده کرده و از طریق کارشناسان و اطلاعیه ها موارد لازم را به مسافران گوشزد می کند.

۱- هر عاملی که باعث کاهش سطح هوشیاری یا تمرکز راننده شود ممکن است منجر به بروز تصادفات جاده ای مرگبار شود، این عامل می تواند بحثی کوچک در داخل خودرو تا صحبت کردن با تلفن همراه و حتی استفاده از مواد روانگردان و دارو باشد.

۲- معمولا خانواده ها شب پیش از سفر دیر می خوابند و صبح زود از خواب بلند می شوند، همین عامل موجب خواب آلوده بودن راننده هنگام رانندگی می شود.

۳- پس مسافران بهتر است شب قبل از سفر به خوبی استراحت و هنگام رانندگی هر دو ساعت یک بار ۱۰ دقیقه کنار جاده توقف کنند و چای یا قهوه بنوشند.

۴- حتی اگر هر گاه هنگام رانندگی احساس خواب آلودگی کردید شیشه پنجره خودرو را پایین بکشید چون گرما باعث خواب آلودگی می شود.

۵- سرنشینان خودرو به راننده توجه کافی داشته و هر از چندگاهی گفت وگوی کوتاهی با راننده داشته باشند تا وی دچار احساس خواب آلودگی نکند.

 

توصیه به مسافران قطار

اما در هنگام استفاده از قطار برای رفتن و یا برگشتن از مسافرت نیز باید به چند نکته توجه کرد.

۱- با توجه به سنگینی ترافیک خودروها در تهران به ویژه در مسیرهای منتهی به ایستگاه راه آهن در روزهای پایانی سال لازم است مسافران برای رسیدن به موقع به ایستگاه زمان بیشتری در نظر بگیرند تا از حرکت قطارها جا نمانند.

۲- برای کنترل بلیت و بازرسی اثاثیه، لازم است مسافران یک ساعت قبل از حرکت در ایستگاه راه آهن حضور داشته باشند.

۳- همچنین مسافران باید در طول سفر با قطار، شناسنامه یا کارت شناسایی معتبر همراه داشته باشند و در صورت درخواست مأموران شرکت ارائه دهند.

۴- در صورت مفقود شدن بلیت مسافران، به شرط حضور بموقع در ایستگاه، با دریافت گواهی شناسایی مسافر، برای وی بلیت المثنی صادر می شود.

۵- مسافران قطار برای اعلام گزارش ها، پیشنهادها و شکایات خود با تلفن ۱۳۹ تماس بگیرند یا به ۳۰۰۰۱۳۹ پیامک ارسال کنند.

۶- شماره تلفن سامانه گردشگری از جمله شماره هایی است که می تواند در طول سفر بسیاری از اطلاعات مورد نیاز همچون اطلاعات هتل ها، جاده ها، آژانس های مسافرتی، اماکن تاریخی و گردشگری شهرها و وضعیت راه ها را به صورت شبانه روزی در اختیار مسافران قرار دهد. این سامانه با شماره تلفن ۰۹۶۶۹، همچنین در صورت بروز هرگونه مشکل، وظیفه رسیدگی به شکایات و رفع مشکلات مسافران را نیز برعهده دارد.

 

 

 

منبع : www.hormozgan.irخلاصه نویسی احمددانایی فر

Osvehbook95@gmail.com – osvehbook.com– osvehbook.blogfa.com

کانال دنیای دانایی و دانش در تلگرام @osvehbook کانال بخوان @bookosveh

حروفچــینی: ضیاء الدین و سُمَیه   (بندر خمیر:۱۳۹۶/۱۲/۱۳)

 

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “توصیه‌هایی برای سفرهای نوروزی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 28 = 31